
Ústí nad Labem 7. července 2025 (PROTEXT) – Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a.s. ohodnotila hospodaření statutárního města Ústí nad Labem z Ústeckého kraje v roce 2024 ratingovým stupněm „B-“ ze sedmistupňové škály. Stejné hodnocení mělo město i v předchozím roce. Tento ratingový stupeň vypovídá o dostatečné finanční stabilitě základních ekonomických ukazatelů charakterizujících hospodaření města.
Velikostí patří Ústí nad Labem do skupiny 12 měst s počtem obyvatel od 50.000 do 99.999. V této velikostní kategorii získala stejné hodnocení jako Ústí nad Labem čtvrtina měst. Osm měst obdrželo hodnocení lepší a jedno město horší.
V porovnání s danou skupinou má Ústí nad Labem vyšší počet obyvatel, než je průměrná velikost. Mezi lety 2020 až 2024 disponovalo vyššími příjmy a výdaji, než je průměr. V souhrnu vykázalo Ústí nad Labem přebytek rozpočtu, který se na příjmech podílel 7 %. Je to téměř dvakrát tolik, kolik je jeho průměrná výše ve skupině.
V daném období mělo Ústí nad Labem mnohem vyšší daňové příjmy a neinvestiční dotace. Naopak nedaňové příjmy a investiční dotace se pohybovaly na značně nižší úrovni. V porovnání s průměrem využívalo město příjmy z prodeje majetku velmi málo. Rozpočet Ústí nad Labem byl v posledních pěti letech více závislý na dotacích, tedy pomoci od státu, případně od kraje než průměr ve skupině. Ty tvořily ročně celou pětinu celkových příjmů, průměr v dané skupině byl 16 %. Týká se to však výlučně neinvestičních dotací.
Běžné výdaje Ústí nad Labem byly vyšší než průměr, kapitálové výdaje naopak nižší. Na investice věnovalo Ústí nad Labem ročně 9 % disponibilních příjmů, průměr ve skupině byl více než dvojnásobný. Z hlavních oblastí investic byly v Ústí nad Labem vyšší kapitálové výdaje než průměr pouze v položce bezpečnost a požární ochrana a také místní správa. Investiční dotace pomohly s financováním kapitálových výdajů města Ústí nad Labem z 12 %, v dané skupině to bylo 18 %. Rovněž úspory při financování provozních výdajů byly v Ústí nad Labem nižší než průměr. Ústí nad Labem ušetřilo ročně 15 % běžných příjmů, v dané skupině to byla jedna pětina.
„Město pravidelně investuje do rozvoje. V letošním roce se například spouští řada projektů využívajících sítě 5G. Na ty se nám podařilo získat dotaci ve výši celkem 68 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj, když jsme uspěli v soutěži 5G PRO 5 MĚST. Dalším úspěchem je podpis smlouvy s Evropskou investiční bankou, díky němuž budeme realizovat velké investiční projekty, jako je například revitalizace areálu Hoření, výstavba areálu Bukov II v rámci péče o seniory nebo revitalizace Drážďanské ulice,“ vyjádřil se primátor Petr Nedvědický.
Koncem roku 2024 vykázalo Ústí nad Labem nižší dluh i objem krátkodobého finančního majetku, než byl průměr v daném skupině. Přitom v tomto roce rostl jeho dluh rychleji a úspory naopak pomaleji než průměr.
V období posledních pěti let byla výdajovou prioritou Ústí nad Labem oblast dopravy. Značné prostředky věnovalo toto město i na místní správu a na sociální péči. Výdaje Ústí nad Labem na tyto tři oblasti značně převýšily průměrné výdaje měst v dané skupině. I přes vyšší celkové výdaje se najdou oblasti, ve kterých byly výdaje Ústí nižší než průměr. Týká se to tělovýchovy, zájmové činnosti a kultury.
I přes poměrně značný růst dluhu v roce 2024 je poměr k průměru příjmů za poslední čtyři roky v Ústí nad Labem v limitu stanoveném Ministerstvem financí. To vytváří vhodné předpoklady pro vyšší investice.
Zdroj: CRIF / Magistrát města Ústí nad Labem