Budoucnost evropských dotací a stavební legislativa

Předseda Svazu František Lukl v úvodu zhodnotil stav členské základny a otevřel diskusi o možnostech, jak zatraktivnit členství zejména pro malé obce. Informoval také o jednání s ministrem Červeným k akceleračním zónám a o spolupráci se společností EKOKOM. Ředitelka Svazu doplnila informace o jednáních s ministryní financí k rozpočtovému určení daní (RUD), kde je aktuálně zpracováván analytický podklad, a také o projednávání stavebního zákona, který podle Svazu přináší řadu sporných situací – mimo jiné v oblasti černých staveb či dopadů na životní prostředí při výstavbě inženýrských sítí.

Velká část jednání se týkala evropské dotační politiky a budoucího programového období, ve kterém může Česká republika podle aktuálních odhadů směřovat spíše k pozici čistého plátce. Diskutována byla také témata kontaktních míst na úřadech práce, budoucí architektury ITI nástrojů, změn v územní spolupráci i vznikající platformy metropolitních a aglomeračních oblastí. Rada se zabývala rovněž plánovaným volebním sněmem v roce 2027 v Ostravě, možnostmi elektronického hlasování a pozitivně hodnocenými krajskými setkáními.

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR

https://www.smocr.cz/cs/novinky/a/rada-svazu-resila-budoucnost-evropskych-dotaci-stavebni-legislativu-i-fungovani-obci

Jaké byly hlavní body jednání Rady Svazu?
Hlavními body jednání byly evropská dotační politika, stavební legislativa a fungování obcí.
Kdy se konalo jednání Rady Svazu?
Jednání se konalo ve čtvrtek 1. května 2026 v Kongresovém centru Praha.
Jaké problémy byly diskutovány v souvislosti se stavebním zákonem?
Diskutovány byly sporné situace týkající se černých staveb a dopadů na životní prostředí.
Jaký je aktuální stav české pozice v evropských dotacích?
Podle aktuálních odhadů se Česká republika může směřovat k pozici čistého plátce v budoucím programovém období.