Šermíř Michal Čupr: Úspěchy přijdou časem

Jaké to je vést výpravu Ústeckého kraje na zahajovacím ceremoniálu?

Je to skvělé. Pro mě je čest to, že mě oslovili. V sobotu jsme se vrátili z mistrovství Evropy, takže je to super zpestření rovnou po příjezdu. Bylo krásné užít si to i jako vlajkonoš.

Co se vám honilo hlavou, když přišla nabídka role vlajkonoše?

Nejdřív jsem měl obavy, jestli to vůbec stihneme. Zezačátku to vypadalo, že tu vůbec nebudeme, ale měsíc předem jsme se dozvěděli, že už se vrátíme do Česka. Jsem opravdu rád, že jsem to nakonec mohl potvrdit a zúčastnit se.

Vy sám jste jako malý na Olympiádě dětí a mládeže nikdy nezávodil. Jak akci jako dospělý sportovec vnímáte?

Je to tak, šerm na ODM za mě ještě nebyl. Je tam teprve krátce a jsem šťastný, že je i můj sport součástí takové velké akce a můžou si tady zašermovat i naše mladé naděje. Je to obrovská událost podobná tomu, když jsme byli na univerziádách a na velké Olympiádě. Dorazilo sem neskutečné množství lidí ze všech krajů, 3 500 sportovců a vyprodaný Eden. Je to nádhera.

Máte pro mladé sportovce univerzální radu?

Hlavně ať si sport užívají a baví je. Ať si váží času s partou, ať už v oddílu nebo kolegů z reprezentace na mezinárodních soutěžích. Rozhodně by si v tomto věku neměli nic dělat z toho, když se nezadaří. Úspěchy se dostaví časem. Teď je důležité, ať je baví cesta.

Vy hrdě reprezentujete Ústecký kraj. Sledujete tamější talenty, ať už v šermu nebo i mimo něj?

V šermu určitě. V něm se pohybuju a máme v kraji i tři oddíly. Zároveň jsem členem litoměřického klubu, takže je sleduju hodně. Vím o několika mladých klucích, kteří jsou šikovní, tak uvidíme do budoucna. Co se týká ostatních sportů, tak moc přehled nemám, ale určitě budu fandit naši paralympioničce Saše Borské.

Jak moc se vám změnil život po pohádkové bronzové medaili v Paříži?

Hned po Olympiádě byl obrovský mediální zájem, na což jsme ani jeden z kluků nebyli zvyklí. To byl krásný zážitek, kdy nás i lidé poznávali na ulici. Také se mnohem víc otevřela možnost naplno se věnovat šermu, takže mohla jít do ústupu práce ve fyzioterapii.

Ze čtveřice bronzových šermířů z Paříže jste tu hned tři zástupci. Vnímáte vzestup tohoto sportu v Česku?

Jednoznačně. Vidíme to na nováčcích, kteří chtějí začít se šermem, i na počtu účastníků všemožných turnajů. Když jsem já nastupoval v mládežnických kategoriích, bylo tam maximálně čtyřicet dětí. Dneska je to osmdesát závodníků. Ve všech oddílech pociťujeme větší zájem. Do některých pražských oddílů letos přišlo i sto nových dětí.

Co byste na závěr vzkázal ústeckým sportovcům?

Ať zabojují o medaile. I kdyby se to ale nepodařilo, tak ať si to hlavně užijí, a to jak atmosféru, tak samotný turnaj. Je to pro ně skvělý zážitek a může to být i příprava do budoucna na velké olympijské hry.

Text: Jakub Krpač

https://www.olympijskytym.cz/article/uspechy-se-dostavi-casem-pro-mlade-sportovce-je-dulezite-uzivat-si-cestu-tvrdi-sermir-cupr

Jaké je poselství Michala Čupra pro mladé sportovce?
Michal Čupr radí mladým sportovcům, aby si sport užívali a vážili času stráveného s partou, ať už v oddílu nebo na soutěžích.
Jak vnímá Michal Čupr Olympiádu dětí a mládeže?
Čupr považuje Olympiádu dětí a mládeže za obrovskou událost, která přináší možnost mladým sportovcům zašermovat si a ukázat své dovednosti.
Co říká Michal Čupr o úspěších v šermu?
Podle Čupra se úspěchy dostaví časem, a proto je důležité, aby se mladí sportovci soustředili na radost ze sportu a ne na okamžité výsledky.
Jaké má Michal Čupr zkušenosti s vedením výpravy?
Čupr popisuje svou zkušenost jako čest a skvělé zpestření po návratu z mistrovství Evropy, kdy měl možnost reprezentovat Ústecký kraj jako vlajkonoš.