ODS a slovenská strana Demokrati jednali o autoritářství

„Jsem rád, že jsme měli příležitost se slovenskými partnery mluvit o cestě, kterou Slovensko prochází, a po které se bohužel pod současnou vládou vydala i naše republika. Shodli jsme se, že následující 4 roky jsou příležitostí k překreslení autoritářských režimů ve střední Evropě. Skončil Viktor Orbán, na řadě je Robert Fico a pak Andrej Babiš. Ti tři mají mnoho společného ve stylu politiky, ve svých autoritářských krocích a také v tom, jak prorůstá do politiky klientelismus a jak se snaží omezovat a atakovat jednotlivé demokratické instituce,“ řekl k jednání předseda ODS Martin Kupka.

„Mluvili jsme také o situaci ve střední Evropě a o tom, jak se mění situace v rámci V4. Porážka Orbána je podle nás začátkem konce populismu v regionu. Za rok a půl očekávám, že politicky porazíme Roberta Fica, a předpokládám, že poté bude následovat vítězství demokratických sil i v České republice. Vážíme si spolupráce mezi Demokraty a ODS, protože víme, proti čemu stojíme, a víme také, za co bojujeme – za svobodnou, prozápadní a demokratickou střední Evropu, která bude stát na hodnotách, nikoli na populismu, strachu a rozdělování společnosti,“ dodal šéf strany Demokrati Jaroslav Naď.

Delegace dále jednaly o veřejnoprávních médiích a možnostech jejich podpory, spolupráci v obraně, muniční iniciativě a konkurenceschopnosti české a slovenské ekonomiky. Na závěr prvního dne pak na česko-slovenské superdebatě 4 předsedů pro veřejnost vystoupili Martin Kupka, Jaroslav Naď, Petr Fiala a Leoš Heger.

Za českou delegaci se návštěvy slovenských partnerů zúčastnili místopředseda ODS a stínový ministr průmyslu a obchodu Pavel Drobil, stínová ministryně obrany Jana Černochová, stínový ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, předseda poslaneckého klubu Marek Benda a předseda senátorského klubu Zdeněk Nytra.

Na okraj setkání Mladá ODS a Generácia D podepsaly Memorandum o spolupráci. Společně se chtějí podílet na edukaci členské základny formou stáží, společné akademie a posilovat zájem u mladé generace o pravicovou a odpovědnou politiku v Česku a na Slovensku.

https://www.ods.cz/clanek/28432-ods-hostila-slovenskou-stranu-demokrati-jednani-se-venovalo-autoritarum-ve-stredni-evrope-i-zahranicni-a-obranne-politice

Jaké bylo hlavní téma jednání ODS a strany Demokrati?
Hlavním tématem jednání byla diskuse o autoritářských režimech ve střední Evropě a zahraniční politice.
Kdo se zúčastnil jednání mezi ODS a slovenskou stranou?
Jednání se zúčastnili předsedové ODS Martin Kupka a slovenské strany Demokrati Jaroslav Naď.
Jaké akce byly součástí programu jednání?
Součástí programu byla velká česko-slovenská diskuse pro veřejnost a návštěva Národního památníku na Vítkově.
Jaké jsou očekávání ODS a strany Demokrati do budoucna?
Očekávají porážku autoritářských politiků a posílení demokratických sil v regionu během následujících let.